Skoči na glavno vsebino

Knjige na kolesih pripeljale bralno veselje na OŠ Šmarjeta

Včerajšnje dopoldne je bilo na Osnovni šoli Šmarjeta obarvano v znamenju knjig in branja. Šolo je namreč obiskal novomeški bibliobus, potujoča knjižnica, ki že vrsto let bogati bralno kulturo in omogoča dostop do knjižničnega gradiva tudi tistim, ki imajo do centralne knjižnice daljšo pot. Obisk bibliobusa je bil tokrat še posebej pester, saj so bili poleg samega ogleda bibliobusa in spoznavanja le-tega organizirane tudi posebne dejavnosti za različne starostne skupine učencev.

Učenci vseh razredov so se po ustaljenem urniku zvrstili v bibliobusu, kjer jih je pričakala bogata zbirka knjig, revij, stripov in drugega gradiva, primernega za vse starosti. Učenci so z radovednostjo opazovali novosti in iskali svoje najljubše naslove. Knjižničarji bibliobusa so jim z veseljem svetovali in predstavili delovanje knjižnice. Zelo so bili veseli odziva učencev, ki so z zanimanjem raziskovali postavitev, ureditev in samo delovanje izposoje. Zanimalo jih je seveda tudi število knjig, ki jih bibliobus prevaža, teža samega avtobusa …

Za najmlajše raziskovalce bralnega sveta, učence od 1. do 3. razreda, je bil pripravljen poseben kulturni posladek – kamišibaj predstava z naslovom Kraljična na zrnu graha. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja zgodb ob slikah na gledališču, je navdušil s svojo neposrednostjo in slikovitostjo. Pripovedovalka je s pomočjo izvirnih ilustracij učence popeljala v čarobni svet domišljije. Poslušanja, zanimanja in radovednih pogledov med predstavo ni manjkalo.

Medtem ko so najmlajši uživali v kamišibaju, so učenci 7. in  9. razreda sodelovali na interaktivni delavnici, namenjeni spodbujanju branja in bralne pismenosti med najstniki. Delavnica, ki jo je vodila knjižničarka, je ponudila priložnost za razmislek o pomenu branja v sodobnem svetu ter izmenjavo bralnih izkušenj. Učenci so razpravljali o pomenu branja, najljubših knjigah, izzivih, s katerimi se srečujejo pri branju, in iskali načine, kako branje vključiti v svoj vsakdan na zanimiv in sproščujoč način. Našli so tudi najdaljšo slovensko besedo ter odkrivali

pomene različnih zapletenih besed.

Obisk bibliobusa z dodatnimi dejavnostmi je bil tako celovit dogodek, ki ni le omogočil vpogleda do knjižničnega gradiva, ampak je tudi na različne načine spodbudil bralno kulturo med učenci. Dogodek je potrdil, kako pomembno je učencem približati knjige in branje na raznolike, zanimive in njihovi starosti primerne načine. Zahvaljujemo se ekipi bibliobusa za njihov trud in predanost ter se že veselimo ponovnega srečanja z “knjigami na kolesih” v prihodnosti.

Orodna vrstica za dostopnost