Začetek branja že v zgodnjem otroštvu je ključnega pomena za celostni razvoj otroka. Branje spodbuja intelektualni, čustveni in jezikovni razvoj, hrani domišljijo, pripomore k razvoju empatije in širi besedni zaklad. Da bodo naši prvošolčki, ki so pravkar prestopili prag šole, še naprej razvijali boljše komunikacijske veščine ter ustvarjalno mišljenje, pa so začeli svojo pravo bralno pot z bralno značko, kateri bodo lahko sledili celotno osnovno šolo.
Za začetek so učenci spoznavali šolsko knjižnico kot prostor, kjer lahko raziskujejo svet knjig. Seveda so spoznali tudi pravila, ki jih morajo upoštevati v šolski knjižnici ter pravi način ravnnja s knjigami, da bodo le-te lahko po izposoji oziroma vračanju razveseljevale še druge učence.
Prvošolčkom sem predstavila pravljico “Medvedkova knjižnica”, ki jih je navdušila in spodbudila k branju. Medvedek v zgodbi namreč odpre svojo knjižnico v gozdu, kjer si lahko vsi gozdni prijatelji izposojajo knjige. Medvedek z veseljem pomaga svojim prijateljem najti prave knjige in jih spodbuja k branju. Knjižnica postane priljubljeno mesto, kjer se živali zbirajo, berejo in delijo zgodbe. Skozi zgodbo se poudarja pomembnost branja, skupnosti in prijateljstva. Takšne dejavnosti so izjemno koristne, saj otrokom pomagajo razvijati ljubezen do knjig in branja, kar je osnova za vseživljenjsko učenje.
Izposoja knjig in skuhajmo juho (sprejem prvošolcev v šolsko skupnost)
Po spoznavanju knjižnice so si prvošolčki prvič samostojno izposodili svoje knjige. Nato so na sprejemu v šolsko skupnost prejeli knjigo “Protideževna juha” avtorice Majde Koren.
Za začetek sem skupaj z učenci skuhala čisto pravo »sončkovo juho«, ki bo prvošolčkom pomagala, da bodo uspešnejši pri premagovanju različnih ovir in težav pri šolanju. Skupaj smo iskali različne sestavine, ki bi jih lahko dali v juho. Prva in najpomembnejša sestavina je bila veliko in dobro srce. Dodali smo tudi ščepec potrpežljivosti, no, v bistvu kar dva ščepca, eno žlico poguma, veliko zajemalko spoštovanja … Dodali smo še nekaj drugih sestavin, vendar vseh ne izdamo. Svojo juho pa bodo lahko učenci poljubno še dopolnjevali s svojimi okusi oziroma vrednotami.
Ko smo skuhali »sončkovo juho«, smo malce pokukali še v knjigo Protideževna juha, ki je ena od desetih zgodb iz zbirke Teta Kuha, ilustracije Ane Maraž pa so bile vključene v osrednjo razstavo na sejmu otroških knjig v Bologni 2024. Društvo Bralna značka je vsem prvošolčkom podarilo slikanico ter tako zaznamovalo dan zlatih knjig. Seveda pa bomo več o njeni vsebini in kakšno juho je teta Kuha sploh skuhala, izvedeli, ko jo bomo prebrali.
Branje že v zgodnjem otroštvu je torej izjemno pomembno, saj postavlja temelje za uspešno šolsko in življenjsko pot. Prvošolčki, ki so začeli svojo bralno pot z navdušenjem, bodo zagotovo razvili ljubezen do knjig, ki jih bo spremljala vse življenje.
Mi pa smo vstopili v novo šolsko leto skupaj s prvošolci z naslednjimi besedami:
DRAGI PRVOŠOLEC!
PRED TEBOJ JE ČUDOVITO POTOVANJE POLNO NOVIH ZNANJ, PRIJATELJSTEV IN NEPOZABNIH DOŽIVETIJ.
VSI PREDSTAVNIKI ŠOLSKE SKUPNOSTI TI ŽELIMO USPEŠNO ŠOLANJE IN VELIKO VESELJA PRI UČENJU.